6.11.2011

Viscerální manipulace

Co je viscerální manipulace?

VM je jemná manuální terapie na uvolnění oblastí se zvýšeným napětím v těle. Aby mohl zdravý orgán správně plnit svou funkci, potřebuje mít určitou možnost pohybu. Pohyb v těle je mezi orgány a jinými jeho strukturami přenášen tenkou vrstvou pojivové tkáně, tzv. fasciemi. V ideálním případě jsou fascie pružné, takže se vše může volně pohybovat.

Co znamená název viscerální manipulace?

Slovo viscerální napovídá, že se jedná o interní orgány těla. Název tedy vychází z toho, že VM pracuje s fasciemi, které obklopují orgány a propojují je mezi sebou.

Jak viscerální manipulace funguje?

Omezení pohyblivosti v oblasti fascií může mít mnoho příčin − zánět tkáně způsobený infekcí, přímé trauma, pooperační komplikace, opakovaný nevhodný pohyb, stres, špatné držení těla, vliv zevního prostředí a další. Při následném hojení tkáně vzniká jizva. Může se také vyvinout adheze (slepení) − oblast, v níž jsou vlákna tkáně vysušena, takže se změní jejich uspořádání. Tímto způsobem zranění tělo poznamená a může funkci tkání ovlivňovat i dlouho po úrazu (operaci, zánětu atd.). Tato oblast má kvůli změněné struktuře menší pohyblivost, následkem čehož mohou v okolních tkáních dojít k sekundárním funkčním změnám a obtížím, které mohou být odstraněny pouze uvolněním oblasti primárního omezení. Z tohoto důvodu se VM nezaměřuje pouze na místo bolesti a symptomy, ale vyšetřuje celé tělo a hledá hlavní příčinu napětí a nerovnováhy.

Jak se viscerální manipulace provádí?

VM je založena na specifickém umístění přesně cílených manuálních tlaků, které obnovují normální napětí a pohyb orgánů, nervů nebo cév a tkání, jež je obklopují. Provádí se jejich jemným stlačením, rozpohybováním a protahováním. Léčba není nikdy invazivní nebo bolestivá. Pacient cítí spíše příjemný tah a uvolňování. Tato jemná napravování mohou zlepšit fungování orgánů, orgánových systémů a celkové zdraví. Metoda maximálně šetří tkáně, protože VM pomáhá tělu využít jeho vlastní schopnost hojení a uzdravování. Terapeut nepracuje pouze v místě obtíží. Změny,které nastávají v průběhu dnů a týdnů po terapii, jsou známkou návratu těla ke zdraví.

V čem se VM liší od běžné fyzioterapie?

VM se zaměřuje na odstranění primární příčiny obtíží, ne na léčbu symptomů s krátkodobým efektem.Terapeut během vyšetření tkání nachází oblasti restrikcí(ty nemusí být shodné s místem symptomů).Například zvýšené napětí v oblasti břicha může být příčinou bolestí zad. VM je technika s širokým spektrem účinků, kromě efektu na zlepšení funkce orgánů ovlivňuje i nervy, cévy, klouby a další tkáně.

Pro koho je viscerální manipulace vhodná?

Muskuloskeletální obtíže:

Akutní i chronické bolesti zad

skolioza,spondylolisteza

Degenerativní onemocnění páteře a kloubů

Bolesti hlavy, migrény

Onemocnění periferních kloubů

Zmrzlé rameno, tenisový loket, syndrom karpálního tunelu

Bolesti krční páteře po autonehodě

Sportovní úrazy

Zažívací obtíže:

Zažívací obtíže, nadýmání a zácpa, pálení žáhy, gastroezofageální reflux

Gynekologické obtíže:

Bolestivá menstruace

Chronické pánevní bolesti

Pooperační jizvy

Jizvy po císařském řezu a jiných gynekologických operacích

Močová inkontinence

Chronická onemocnění prostaty

Somatoemocionální obtíže

 

Jak viscerální manipulace vznikla?

VM byla vyvinuta francouzským osteopatem Jean-Pierrem Barralem. Ten vyškolil tým mezinárodních instruktorů (osteopatů, fyzioterapeutů, manuálních terapeutů) a VM je vyučována jako postgraduální metoda užívaná profesionálními terapeuty. Výuku VM, trénink a výzkum metod viscerální a neurální manipulace zajišťuje Barralinstitut www.barralinstitute.com